Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Colliers Primaluce 131mm PLUS
Primaluce 131mm PLUS clamps
Roue à filtre Player One Phoenix 5x2"
Player One Phoenix 5x2" filter wheel
Oculaire Celestron Luminos 82° 23mm
Celestron Luminos 82° 23mm eyepiece
Explore Scientific 2" 52° - 3 mm
Oculaires Baader Morpheus 76° - Kit 6 pièces (1,25")
Baader Morpheus 76° eyepieces - 6-piece kit (1.25")
Ordinateur EAGLE6 PRO pour télescope et l'astrophotographie
EAGLE6 PRO computer for telescope and astrophotography
Colliers Primaluce 145mm PLUS
Primaluce 145mm PLUS clamps
Lunette de guidage ToupTek
ToupTek guide bezel
Écran à flat GIOTTO 430
GIOTTO 430 flat screen
Roue à filtre Indigo 7 positions 2"
7-position 2" Indigo filter wheel
Ordinateur EAGLE6 XTM pour télescope et l'astrophotographie
EAGLE6 XTM computer for telescope and astrophotography
Correcteur de coma 2" pour Newton x0.95 (f/3 à f/6)
2" coma corrector for Newton x0.95 (f/3 to f/6)
Oculaire Celestron Luminos 82° 31mm
Celestron Luminos 82° 31mm eyepiece
Roue à filtre M ToupTek ToupTek (7x36,5x2",8x1.25")
ToupTek M filter wheel ToupTek (7x36.5x2",8x1.25")
Explore Scientific 2" 52° - 20 mm
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field