Sky-Watcher HELIOSTAR-100Ha
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher HELIOSTAR 100Hα - 100 mm H-alpha solar telescope
Visit Sky-Watcher HELIOSTAR 100 Hα is a high-performance H-alpha sunglass from 100 mm opening, for demanding solar observers and astrophotographers. Thanks to its 0.5 Å or better, It reveals the activity of the solar surface and its chromosphere in remarkable detail.
Supplied complete with 22 mm 70° wide-field eyepiecea 90° solar prism and a solar-powered viewfinder integrated, making it a turnkey instrument for observing and imaging the Sun in H-alpha.
H-alpha solar observation
In H-alpha, you can admire :
  • Visit protuberances at the edge of the disc (often mistakenly called “flares”).
  • Visit active regions associated with sunspots.
  • Visit granulation of the surface.
  • Visit filaments of plasma, thin and serpentine, crossing the disc.
Filtration technology and optical safety
  • A infrared reflection film to reduce the thermal load.
  • A special heat-blocking filter.
  • A UV blocking filter to prevent harmful radiation from reaching the observer.
Solis technology and 0.5 Å bandwidth
Safety compliance
Important safety information
Visit 20 mm blocking filter located in the removable solar bend gearbox is an integral part of the safety device of the HELIOSTAR.
Equipment included
  • HELIOSTAR 100Hα solar telescope (OTA only).
  • 22 mm, 70° UltraWide (1.25″) eyepiece.
  • Solar elbow 90° (1.25″) with integrated 20 mm blocking filter.
  • Integrated Solar Guider.
  • Crayford 2″ dual-speed focuser.
  • Pipe clamps with integrated carrying handle.
  • 45 mm dovetail bar with 1/4″-20 tripod threads.
  • Rigid suitcase transport and protection.
Optical & mechanical characteristics
  • Primary opening 100 mm.
  • Telescope focal length : 800 mm.
  • Focus report : f/8.
  • Magnification with eyepiece included 36.4× (22 mm).
  • Supplied eyepiece 22 mm, apparent field 70° (1.25″).
  • Stallion bandwidth < 0.5 Å.
  • Setting method : pressure tuning.
  • Integrated technologies Sky-Watcher Trifid Tuner & Solis Etalon.
  • Filter block outlet opening 20 mm.
  • Filter block 20 mm (integrated into the solar bend).
  • Solar angle drive : 90°, 1,25″.
  • Solar Guider integrated.
  • Focuser : Crayford 2″ double speed.
Back focus & imaging
  • Back focus : 20 mm (OTA).
  • Imaging : suitable for imaging with camera and 1.25″ adapter with 60 mm back focus.
  • Solar image size 7.6 mm.
Physical data & compliance
  • Safety compliance : ISO 12312-2:2015.
  • Tube length (OTA) 760 mm.
  • Tube weight (OTA) weight : 6 kg.
  • Delivery telescope supplied in a rigid suitcase.
Products in the same category
Sky-Watcher Esprit 100EDX
Sky-Watcher Esprit 100EDX
Base de nivellement MSM à réglage fin ±5°, tête de trépied, base pour appareil photo avec vis 3/8"
MSM levelling base with fine adjustment ±5°, tripod head, camera base with 3/8" screws"
Move Shoot Move - Monture ultra portable Nomad Star Tracker
Move Shoot Move - Nomad Star Tracker ultra-portable mount
Caméra ToupTek SkyEye62AM (IMX455 mono)
ToupTek SkyEye62AM camera (IMX455 mono)
Bande chauffante pour objectif / anti-buée pour astrophotographie (avec contrôleur)
Lens heater / anti-fog strip for astrophotography (with controller)
Sky-Watcher Esprit 70EDX
Sky-Watcher Esprit 70EDX
Caméra ToupTek IMX585 Mono 8.3MP refroidie
ToupTek IMX585 Mono 8.3MP cooled camera
Sky-Watcher Skyliner-250P FlexTube SynScan Go-To
Monture JTW Trident GTS
JTW Trident GTS frame
Sky-Watcher CQ350 PRO Tête de monture avec trépied en acier inox 2,75"
Sky-Watcher CQ350 PRO 2.75" stainless steel tripod mounting head
Lunt LS40THa Kit Standard
Lunt LS40THa Standard Kit
ToupTek HOPE D60
ToupTek HOPE D60
Case n°8 du calendrier de l'Avent 2025 - Pack wanderer astro !
Case n°8 of the 2025 Advent calendar - Pack wanderer astro !
Lunt LS80MT Kit Enhanced
Lunt LS80MT Kit Enhanced
Astrographe Super Apo Askar SQA55
DayStar Quark - Sodium
DayStar Quark - Sodium
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field