BRESSER Messier MC-152/2250 EXOS-2 PMC-Eight GoTo
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
A complete package for exploring the sky, day and night
Thanks to its 2250 mm long focal length and its 152 mm opening, This telescope excels in high-magnification planetary observation, while remaining capable of revealing many deep-sky objects. The GoTo mount, driven by the PMC-Eight Open GoTo, Its unique design ensures fast scoring, precise tracking and a high degree of customization freedom.
Messier MC-152/2250 Maksutov-Cassegrain telescope
The Messier MC-152's Maksutov-Cassegrain optics feature a compact, robust design. Its short tube length of just 490 mm greatly facilitates transport and installation, while retaining a low weight. 2250 mm long focal length (F/14.8), ideal for high-magnification observations.
This telescope is particularly well suited to the detailed observation of planetsand double stars and planetary nebulae. It also lets you explore iconic deep-sky objects such as the Orion Nebula, the Whirlpool Galaxy and the Dumbbell Nebula. Sound 2.5″ Hexafoc eyepiece holder (65 mm) ensures excellent mechanical stability and precise focusing, even with heavy accessories.
EXOS-2 PMC-Eight GoTo equatorial mount
ExploreStars application and intuitive celestial navigation
Open GoTo: customization and scalability
Integrated polar finder for precise positioning
Telescope technical specifications
Optical design Maksutov-Cassegrain
Opening 152 mm
Focal length 2250 mm
Opening report F/14,8
Tube diameter 176 mm
Tube length 490 mm
Optical material BK-7, multiple treatment
Lens holder Hexafoc 2,5″
Max. useful magnification 300x
Tube weight (including accessories) 6.8 kg
Frame technical specifications
Frame type German GoTo equatorial mount
GoTo system Open GoTo PMC-8
Motors NEMA-11 micro stepper
Max. load capacity. 13 kg
Autoguider port ST-4
ASCOM compatibility Yes
Power supply 12 V DC, 1.6 A max
Tripod Stainless steel with spirit level
Scope of delivery
  • Messier MC-152 optical tube with Hexafoc eyepiece holder
  • EXOS-2 PMC-Eight GoTo mount
  • Stainless steel tripod
  • 2 x 4.5 kg counterweights
  • Solar lens filter
  • Super Plössl eyepiece 26 mm (31.7 mm)
  • Optical finder 6×30
  • Illuminated polar researcher
  • 90° elbow (31.7 mm)
  • Integrated 31.7 mm / 50.8 mm and T2 adapters
  • Pipe clamps with universal dovetail 44 mm
  • Carrying handle with camera support
  • Smartphone adapter for celestial navigation
  • Power supply 12 V / 2 A
  • Stellarium software (download)
  • Rotary sky chart
  • ExploreStars application (download)
  • Instructions for use
A scalable, high-performance instrument
Products in the same category
Skywatcher STARQUEST DX102MC
Skywatcher STARQUEST DX102MC
Télescope ACUTER Voyager MAK127-FAST avec monture Go-To
ACUTER Voyager MAK127-FAST telescope with Go-To mount
Sky-Watcher Esprit-70EDX
Sky-Watcher Esprit-70EDX
Dwarf Mini
Dwarf Mini
Skywatcher Astrolux 76/700
Skywatcher Astrolux 76/700
Celestron NexStar 6SE
Celestron NexStar 6SE
Sky-Watcher Skymax-102 AZ-Go2
Sky-Watcher Skymax-102 AZ-Go2
Sky-Watcher Explorer-200P
Sky-Watcher Explorer-200P
Vixen VC200L 2 "VISAC" (Cassegrain asphérique de sixième ordre)
Vixen VC200L 2 "VISAC" (Sixth-order aspherical breakgrain)
Sky-Watcher Evostar 80EDX
Sky-Watcher Evostar 80EDX
Schmidt-Cassegrain C11 EdgeHD 280mm (11")
Lampe frontale double éclairage pour photographie nocturne
Dual-light headlamp for night photography
Sky-Watcher CQ350 PRO Tête de monture avec trépied en acier inox 2,75"
Sky-Watcher CQ350 PRO 2.75" stainless steel tripod mounting head
Sky-Watcher Skyliner-300P FlexTube SynScan Go-To
Sky-Watcher HAC125DX + Monture EQ-AL55i PRO
Sky-Watcher HAC125DX + EQ-AL55i PRO mount
Case n°9 du calendrier de l'Avent 2025 - Filtres SHO Antlia 3nm PRO 2"
Case n°9 of the 2025 Advent calendar - SHO Antlia 3nm PRO 2" filters"
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field