BRESSER Messier MC-152/2250 EXOS-2 PMC-Eight GoTo
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
A complete package for exploring the sky, day and night
Thanks to its 2250 mm long focal length and its 152 mm opening, This telescope excels in high-magnification planetary observation, while remaining capable of revealing many deep-sky objects. The GoTo mount, driven by the PMC-Eight Open GoTo, Its unique design ensures fast scoring, precise tracking and a high degree of customization freedom.
Messier MC-152/2250 Maksutov-Cassegrain telescope
The Messier MC-152's Maksutov-Cassegrain optics feature a compact, robust design. Its short tube length of just 490 mm greatly facilitates transport and installation, while retaining a low weight. 2250 mm long focal length (F/14.8), ideal for high-magnification observations.
This telescope is particularly well suited to the detailed observation of planetsand double stars and planetary nebulae. It also lets you explore iconic deep-sky objects such as the Orion Nebula, the Whirlpool Galaxy and the Dumbbell Nebula. Sound 2.5″ Hexafoc eyepiece holder (65 mm) ensures excellent mechanical stability and precise focusing, even with heavy accessories.
EXOS-2 PMC-Eight GoTo equatorial mount
ExploreStars application and intuitive celestial navigation
Open GoTo: customization and scalability
Integrated polar finder for precise positioning
Telescope technical specifications
Optical design Maksutov-Cassegrain
Opening 152 mm
Focal length 2250 mm
Opening report F/14,8
Tube diameter 176 mm
Tube length 490 mm
Optical material BK-7, multiple treatment
Lens holder Hexafoc 2,5″
Max. useful magnification 300x
Tube weight (including accessories) 6.8 kg
Frame technical specifications
Frame type German GoTo equatorial mount
GoTo system Open GoTo PMC-8
Motors NEMA-11 micro stepper
Max. load capacity. 13 kg
Autoguider port ST-4
ASCOM compatibility Yes
Power supply 12 V DC, 1.6 A max
Tripod Stainless steel with spirit level
Scope of delivery
  • Messier MC-152 optical tube with Hexafoc eyepiece holder
  • EXOS-2 PMC-Eight GoTo mount
  • Stainless steel tripod
  • 2 x 4.5 kg counterweights
  • Solar lens filter
  • Super Plössl eyepiece 26 mm (31.7 mm)
  • Optical finder 6×30
  • Illuminated polar researcher
  • 90° elbow (31.7 mm)
  • Integrated 31.7 mm / 50.8 mm and T2 adapters
  • Pipe clamps with universal dovetail 44 mm
  • Carrying handle with camera support
  • Smartphone adapter for celestial navigation
  • Power supply 12 V / 2 A
  • Stellarium software (download)
  • Rotary sky chart
  • ExploreStars application (download)
  • Instructions for use
A scalable, high-performance instrument
Products in the same category
Sky-Watcher Explorer-300PDS
Sky-Watcher Explorer-300PDS
Boîtier d'aide au pointage MeMstar
MeMstar pointing device
Bresser Messier MCX-102 GoTo monture AZ/EQ
Bresser Messier MCX-102 GoTo AZ/EQ mount
Sky-Watcher Explorer-200P EQ5 Pro SynScan GoTo
Sky-Watcher Esprit 100EDX
Sky-Watcher Esprit 100EDX
Vespera Pro Station d'Observation Pro - VAONIS
Vespera Pro Pro Observation Station - VAONIS
Sky-Watcher Skymax-180 PRO (f/15)
Caméra ToupTek SkyEye62AC (IMX455 couleur)
ToupTek SkyEye62AC camera (IMX455 color)
Skywatcher Skymax-127T OTA
Skywatcher Skymax-127T OTA
Sky-Watcher Explorer-150PDS sur monture EQ3 PRO Go-To
Sky-Watcher Explorer-150PDS on EQ3 PRO Go-To mount
Dobson Celestron StarSense 305mm
GIOTTO – Panneau à flat pour Celestron Origin
GIOTTO - Flat panel for Celestron Origin
Vixen VC200L 2 "VISAC" (Cassegrain asphérique de sixième ordre)
Vixen VC200L 2 "VISAC" (Sixth-order aspherical breakgrain)
Sky-Watcher StarGate-400P SynScan FlexTube GoTo
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field