Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4โ€-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Alimentation 12V 10A - Connecteur DC 2.5mm
12V 10A power supply - DC 2.5mm connector
Adaptateur M54/M48 pour Nikon Z (backfocus de 39mm)
M54/M48 adapter for Nikon Z (39mm backfocus)
Explore Scientific 1.25" 62ยฐ - 5.5 mm
Oculaire Celestron Luminos 82ยฐ 7mm
Celestron Luminos 82ยฐ 7mm eyepiece
Rรฉsistance chauffante pour ร˜ 150mm
Heating element for ร˜ 150mm
Falcon Rotator V2
Falcon Rotator V2
WandererCover V4 Pro-EC - Motorized flap panel for large-diameter telescopes
Kit de mise au point automatique pour FMA180 PRO
Autofocus kit for FMA180 PRO
Starter Kit 4 oculaires Baader Hyperion 68ยฐ avec valise
Starter Kit 4 Baader Hyperion 68ยฐ eyepieces with case
Colliers Primaluce 100mm PLUS
Primaluce 100mm PLUS clamps
ร‰cran ร  flat GIOTTO 150
GIOTTO 150 flat screen
Colliers Primaluce 168mm PLUS
Primaluce 168mm PLUS clamps
Jeu complet d'oculaires Hyperion 68ยฐ de champ
Complete set of Hyperion 68ยฐ field of view eyepieces
Roue ร  filtre Player One Phoenix 7x2"
Player One Phoenix 7x2" filter wheel
Lunette de guidage ToupTek
ToupTek guide bezel
Oculaires Baader Morpheus 76ยฐ - Kit 6 piรจces (1,25")
Baader Morpheus 76ยฐ eyepieces - 6-piece kit (1.25")
Our new products
Askar 60F 0.75ร— Reducer
Askar 60F 0.75ร— Reducer
Askar 91F 0.75ร— Reducer
Askar 91F 0.75ร— Reducer
Askar 111F 0.74ร— Reducer
Askar 111F 0.74ร— Reducer
Askar 131F 0.74ร— Rรฉducteur Correcteur
Askar 131F 0.74ร— Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field