Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Motorisation ALTO-1 pour GIOTTO (120 à 220)
ALTO-1 motorization for GIOTTO (120 to 220)
Explore Scientific 2" 52° - 4.5 mm
Oculaires Baader Morpheus 76° - Kit 6 pièces (1,25")
Baader Morpheus 76° eyepieces - 6-piece kit (1.25")
Alimentation 12V 10A - Connecteur DC XT60
Power supply 12V 10A - DC connector XT60
Réducteur de focale .7x C9.25 EdgeHD
.7x C9.25 EdgeHD focal reducer
Filtre anti-pollution lumineuse MSM – Verre didyme pour la photographie nocturne
MSM light pollution filter - Didyme glass for night photography
Adaptateur pour passer M42 vers M48 pour FMA 180
M42 to M48 adapter for FMA 180
Colliers Primaluce 85mm PLUS
Primaluce 85mm PLUS clamps
Oculaire Celestron Luminos 82° 23mm
Celestron Luminos 82° 23mm eyepiece
Écran à flat GIOTTO  + moteur ALTO  150
GIOTTO flat screen + ALTO 150 motor
Écran à flat GIOTTO 560
GIOTTO 560 flat screen
Oculaire Morpheus 76° 14mm
Morpheus 76° 14mm eyepiece
Écran à flat GIOTTO  + moteur ALTO  220
GIOTTO flat screen + ALTO 220 motor
Diviseur optique ToupTek OAG-X (M48 ou M54)
ToupTek OAG-X optical splitter (M48 or M54)
Oculaire Morpheus 76° 6.5mm
Morpheus 76° 6.5mm eyepiece
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field