Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Colliers Primaluce 115mm PLUS
Primaluce 115mm PLUS clamps
Résistance chauffante pour Ø 60mm
Heating element for Ø 60mm
Colliers Primaluce 145mm PLUS
Primaluce 145mm PLUS clamps
Jeu complet d'oculaires Hyperion 68° de champ
Complete set of Hyperion 68° field of view eyepieces
Explore Scientific 1.25" 68° - 24 mm
Aplanisseurs de champs pour la 103APO
Field levelers for 103APO
Explore Scientific 2" 62° - 40 mm
Diviseur optique Pegasus Indigo
Pegasus Indigo optical splitter
Explore Scientific 2" 82° - 18mm
WandererBox Pro V3
WandererBox Pro V3
Motorisation ALTO-1 pour GIOTTO (120 à 220)
ALTO-1 motorization for GIOTTO (120 to 220)
FocusCube v2 C11 et C11 Edge
FocusCube v2 C11 and C11 Edge
Oculaire Morpheus 76° 4.5mm
Morpheus 76° 4.5mm eyepiece
Lunette de guidage ToupTek
ToupTek guide bezel
USB control HUB (utilisé sur l'ISS)
USB control HUB (used on ISS)
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field