Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Oculaire Morpheus 76° 4.5mm
Morpheus 76° 4.5mm eyepiece
Tiroir à filtres pour objectifs Nikon/Canon
Filter drawer for Nikon/Canon lenses
Tiroir à filtres Drawer mini pour filtres en 1.25" ou 2"
Drawer mini for 1.25" or 2" filters
Aplanisseur de champ full frame pour 61EDPHIII
Full frame field flattener for 61EDPHIII
Platine Vixen et Losmandy MAXI
Platinum Vixen and Losmandy MAXI
Écran à flat GIOTTO 220
GIOTTO 220 flat screen
Tiroir à filtres Drawer MAX pour filtres en 2"
Drawer MAX filter drawer for 2" filters
Réducteur 0.8x APO120
Reducer 0.8x APO120
Colliers Primaluce 244mm PLUS
Primaluce 244mm PLUS clamps
Colliers Primaluce 134mm PLUS
Primaluce 134mm PLUS clamps
Écran à flat GIOTTO 255
GIOTTO 255 flat screen
Explore Scientific 2" 52° - 20 mm
Réducteur 0.8x 185APO
Reducer 0.8x 185APO
Colliers Primaluce 115mm PLUS
Primaluce 115mm PLUS clamps
Réducteur / Correcteur 0.77x pour Esprit-150ED
0.77x Reducer / Corrector for Esprit-150ED
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field