Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Colliers Primaluce 150mm PLUS
Primaluce 150mm PLUS clamps
Diviseur optique Pegasus Indigo avec mise au point Hélicoïdale
Pegasus Indigo optical splitter with helical focus
Tiroir à filtres multidiamètres
Multi-diameter filter drawer
Bague d'ajustement de backfocus avec réglage de +/2 mm intégré
Backfocus adjustment ring with integrated +/2 mm adjustment
Explore Scientific 2" 100° - 9mm
Colliers Primaluce 105mm PLUS
Primaluce 105mm PLUS clamps
Contrôleur Pegasus DewZap (2 résistances)
Pegasus DewZap controller (2 resistors)
Adaptateur M54/M48 pour Sony E (backfocus de 37mm)
M54/M48 adapter for Sony E (37mm backfocus)
Résistance chauffante pour Ø 280mm
Heating element for Ø 280mm
Explore Scientific 2" 62° - 40 mm
Écran à flat GIOTTO  + moteur ALTO  185
GIOTTO flat screen + ALTO 185 motor
Réducteur de focale .7x pour C8 EdgeHD
.7x focal reducer for C8 EdgeHD
Écran à flat GIOTTO 320
GIOTTO 320 flat panel display
Wanderer Astro - Panneau à flats motorisé WandererCover V4-EC IR
Wanderer Astro - Motorized flap panel WandererCover V4-EC IR
Explore Scientific 2" 82° - 30mm (coup de coeur 0 aberrations)
Ordinateur EAGLE6 pour télescope et l'astrophotographie
EAGLE6 computer for telescope and astrophotography
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field