Sky-Watcher HELIOSTAR-100Ha
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher HELIOSTAR 100Hα - 100 mm H-alpha solar telescope
Visit Sky-Watcher HELIOSTAR 100 Hα is a high-performance H-alpha sunglass from 100 mm opening, for demanding solar observers and astrophotographers. Thanks to its 0.5 Å or better, It reveals the activity of the solar surface and its chromosphere in remarkable detail.
Supplied complete with 22 mm 70° wide-field eyepiecea 90° solar prism and a solar-powered viewfinder integrated, making it a turnkey instrument for observing and imaging the Sun in H-alpha.
H-alpha solar observation
In H-alpha, you can admire :
  • Visit protuberances at the edge of the disc (often mistakenly called “flares”).
  • Visit active regions associated with sunspots.
  • Visit granulation of the surface.
  • Visit filaments of plasma, thin and serpentine, crossing the disc.
Filtration technology and optical safety
  • A infrared reflection film to reduce the thermal load.
  • A special heat-blocking filter.
  • A UV blocking filter to prevent harmful radiation from reaching the observer.
Solis technology and 0.5 Å bandwidth
Safety compliance
Important safety information
Visit 20 mm blocking filter located in the removable solar bend gearbox is an integral part of the safety device of the HELIOSTAR.
Equipment included
  • HELIOSTAR 100Hα solar telescope (OTA only).
  • 22 mm, 70° UltraWide (1.25″) eyepiece.
  • Solar elbow 90° (1.25″) with integrated 20 mm blocking filter.
  • Integrated Solar Guider.
  • Crayford 2″ dual-speed focuser.
  • Pipe clamps with integrated carrying handle.
  • 45 mm dovetail bar with 1/4″-20 tripod threads.
  • Rigid suitcase transport and protection.
Optical & mechanical characteristics
  • Primary opening 100 mm.
  • Telescope focal length : 800 mm.
  • Focus report : f/8.
  • Magnification with eyepiece included 36.4× (22 mm).
  • Supplied eyepiece 22 mm, apparent field 70° (1.25″).
  • Stallion bandwidth < 0.5 Å.
  • Setting method : pressure tuning.
  • Integrated technologies Sky-Watcher Trifid Tuner & Solis Etalon.
  • Filter block outlet opening 20 mm.
  • Filter block 20 mm (integrated into the solar bend).
  • Solar angle drive : 90°, 1,25″.
  • Solar Guider integrated.
  • Focuser : Crayford 2″ double speed.
Back focus & imaging
  • Back focus : 20 mm (OTA).
  • Imaging : suitable for imaging with camera and 1.25″ adapter with 60 mm back focus.
  • Solar image size 7.6 mm.
Physical data & compliance
  • Safety compliance : ISO 12312-2:2015.
  • Tube length (OTA) 760 mm.
  • Tube weight (OTA) weight : 6 kg.
  • Delivery telescope supplied in a rigid suitcase.
Products in the same category
GIOTTO – Panneau à flat pour Celestron Origin
GIOTTO - Flat panel for Celestron Origin
Prisme de Herschel Antlia CaK 3nm
Herschel Antlia CaK 3nm prism
Sky-Watcher StarGate-400P SynScan FlexTube GoTo
Lunt LS80MT Kit Standard
Lunt LS80MT Standard Kit
Lunt LS50THa Kit Premium
Lunt LS50THa Premium Kit
Sky-Watcher Skyliner-200P FlexTube SynScan Go-To
Sky-Watcher SKYMAX 127 AZ-Go2 WiFi
ToupTek HOPE D60
ToupTek HOPE D60
WandererBox Pro V3
WandererBox Pro V3
Astrographe Super Apo Askar SQA55
Uranus-M Pro (IMX585)
Uranus-M Pro (IMX585)
Lunt LS40THa Kit Premium
Lunt LS40THa Premium Kit
Sky-Watcher EXPLORER 130P AZ-Go2 WiFi
POSEIDON-M PRO - CMOS de 26MP monochrome
POSEIDON-M PRO - 26MP CMOS monochrome
ACUTER Solarus 80 avec monture
ACUTER Solarus 80 with mount
Case n°5 du calendrier de l'Avent 2025
Box n°5 of the 2025 Advent calendar
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field