Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO SynScan telescope: precision and Go-To technology
Thanks to its 127 mm, this telescope captures 55% more light than a 102 mm model, for brighter, more precise observations. Its long focal length of 1500 mm (f/11.81) is particularly well-suited to high-magnification observations, ideal for admiring lunar craters, Saturn's rings or Jupiter's atmospheric details.
High-performance optics for outstanding images
EQ3 PRO SynScan mount: automatic Go-To and comprehensive database
A compact, transportable and upgradeable telescope
Simplified observation and astrophotography
The telescope is supplied with two eyepieces of 10 mm and 20 mm, which enables magnifications of x150 and x75. The theoretical maximum magnification of x254 allows you to explore the finest details of luminous celestial objects.
A universal smartphone adapter is included, compatible with cameras from 54 to 90 mm wide. It makes it easy to capture images of the Moon and planets, ideal for sharing observations or getting started in astrophotography without complex equipment.
Technical specifications of the Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO SynScan
Features Detail
Optical type Maksutov-Cassegrain
Diameter 127 mm
Focal length 1500 mm
Focus report f/11.81
Magnifications supplied x75 / x150
Maximum magnification x254
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Eyepieces included 10 mm and 20 mm (1.25″)
Researcher red dot
Angled return 1.25″ / 31.7 mm
Frame EQ3 PRO SynScan™ Go-To
Database 42,900+ objects (Messier, NGC, IC)
Power supply 12V DC
Tripod Aluminium with accessory tray
Focusing By moving the primary mirror
Accessories included Universal smartphone adapter
Why choose the SKYMAX-127 EQ3 PRO SynScan?
Products in the same category
Sky-Watcher Skymax 102S AZ Pronto
Monture harmonique iOptron AZ/EQ HAE43C
iOptron AZ/EQ HAE43C harmonic mount
Sky-Watcher Evostar 150 HEQ5-R PRO
Celestron RASA V2 202 mm (8")
Celestron RASA V2 202 mm (8")
Sky-Watcher Explorer-300PDS avec monture EQ6-R PRO
Sky-Watcher Explorer-300PDS with EQ6-R PRO mount
Acuter MaksyGo 60 – Mini Dobson Maksutov-Cassegrain
Sky-Watcher Skyliner-250P FlexTube SynScan Go-To
Sky-Watcher EVOSTAR 90/660 AZ PRONTO
Sky-Watcher Explorer-150PDS sur monture EQ5 PRO Go-To
Sky-Watcher Explorer-150PDS on EQ5 PRO Go-To mount
Sky-Watcher SolarQuest (Sans trépied)
Sky-Watcher SolarQuest (without tripod)
Sky-Watcher Evostar 150 EQ5 Pro GoTo
Sky-Watcher AZ-GTi
Sky-Watcher AZ-GTi
Sky-Watcher Evolux-62ED
Sky-Watcher Evolux-62ED
Sky-Watcher Explorer 200PDS HEQ5-R PRO
Sky-Watcher SKYMAX-150 Pro + EQ5 Pro
Celestron NexStar 6SE
Celestron NexStar 6SE
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field