Sky-Watcher StarQuest-102R
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher Starquest-102R: 102/500 grab-and-go telescope with manual equatorial mount
At the heart of the pack, the STARQUEST-102R is an achromatic telescope with 2 items air-separated design Fraunhofer. Sound 102 mm opening captures a lot of light for its category, while its 500 mm focal length (i.e. f/4.9) gives it a“rich-field”She's very popular. In concrete terms, she excels in large fields observation of comets, scanning starfields, locating objects, contemplating’open clusters and luminous nebulae. It is also very pleasant on shiny objects: the Moon (craters, lunar seas, terminator) and planets the most accessible. Its optics multi-coated enhances transmission and helps maintain good contrast, especially in deep sky on large targets.
Features Detail
Optical system Fraunhofer Achromatic, 2 elements (air-spaced)
Opening 102 mm
Focal length 500 mm
Photographic speed f/4.9
Treatment Multi-coated
Magnitude limit (visual) 13m1
Resolution 1.13″
Lens holder 2″ rack + 1.25″ reducer + T2
Tube weight ~ 2 kg
Frame type Equatorial, manual follow-up
Max. payload (visual) 3.00 kg
Total frame weight 5.00 kg
Tripod Adjustable aluminum, supplied
Products in the same category
StarTravel 80/400 EQ-1
StarTravel 80/400 EQ-1
Sky-Watcher Evostar-120 (Tube)
Sky-Watcher Evostar-120 (Tube)
Lunette Askar FMA180 PRO
Askar FMA180 PRO goggle
Astrographe Super Apo Askar SQA85
Lunette Askar ACL200
Askar ACL200 scope
Astrographe Super Apo Askar SQA55
Lunette apochromatique Askar 185APO
Askar 185APO apochromatic bezel
Sky-Watcher STARTRAVEL-102 (AZ-GO2)
Lunette apochromatique Askar 130PHQ
Askar 130PHQ apochromatic bezel
Sky-Watcher StarQuest-102R
Sky-Watcher StarQuest-102R
Astrographe Super Apo Askar SQA106
STARTRAVEL-102 (AZ5)
STARTRAVEL-102 (AZ5)
Placeholder
Sky-Watcher Evostar-150 (OTA)
StarTravel 150/750 EQ5
StarTravel 150/750 EQ5
Sky-Watcher EVOSTAR 150 EQ5
Sky-Watcher EVOSTAR 150 EQ5
Sky-Watcher Startravel 102/500 AZ PRONTO
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field