Sky-Watcher StarQuest-102R
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher Starquest-102R: 102/500 grab-and-go telescope with manual equatorial mount
At the heart of the pack, the STARQUEST-102R is an achromatic telescope with 2 items air-separated design Fraunhofer. Sound 102 mm opening captures a lot of light for its category, while its 500 mm focal length (i.e. f/4.9) gives it a“rich-field”She's very popular. In concrete terms, she excels in large fields observation of comets, scanning starfields, locating objects, contemplating’open clusters and luminous nebulae. It is also very pleasant on shiny objects: the Moon (craters, lunar seas, terminator) and planets the most accessible. Its optics multi-coated enhances transmission and helps maintain good contrast, especially in deep sky on large targets.
Features Detail
Optical system Fraunhofer Achromatic, 2 elements (air-spaced)
Opening 102 mm
Focal length 500 mm
Photographic speed f/4.9
Treatment Multi-coated
Magnitude limit (visual) 13m1
Resolution 1.13″
Lens holder 2″ rack + 1.25″ reducer + T2
Tube weight ~ 2 kg
Frame type Equatorial, manual follow-up
Max. payload (visual) 3.00 kg
Total frame weight 5.00 kg
Tripod Adjustable aluminum, supplied
Products in the same category
Astrographe Super Apo Askar SQA70
Sky-Watcher Esprit 70EDX
Sky-Watcher Esprit 70EDX
Sky-Watcher EVOSTAR 120 EQ5 SynScan GoTo
Sky-Watcher Evostar-150ED DS-PRO + EQ6-R PRO
Sky-Watcher Evostar 120EDX
Sky-Watcher Evostar 120EDX
Sky-Watcher Mercury-705 (AZ-3)
Sky-Watcher Mercury-705 (AZ-3)
Askar 80PHQ
Askar 80PHQ
Lunette Askar FMA135
Askar FMA135 Bezel
Sky-Watcher EVOSTAR 90 AZ-3
Sky-Watcher EVOSTAR 90 AZ-3
Lunette Celestron StarSense Explorer LT80 AZ
Celestron StarSense Explorer LT80 AZ telescope
Lunette apochromatique Askar FRA500
Askar FRA500 apochromatic refractor
Sky-Watcher EVOSTAR 120 EQ-5
Sky-Watcher EVOSTAR 120 EQ-5
Lunette apochromatique Askar 203 APO
Askar 203 APO apochromatic telescope
Lunette Askar FMA180 PRO
Askar FMA180 PRO goggle
Startravel-80T
Startravel-80T
Sky-Watcher Esprit 100EDX
Sky-Watcher Esprit 100EDX
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field