Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Sky-Watcher WAVE-150i Tête de monture STRAINWAVE
Sky-Watcher WAVE-150i Mounting head STRAINWAVE
Monture harmonique iOptron AZ/EQ HAE69C avec ou sans encodeurs
iOptron AZ/EQ HAE69C harmonic mount with or without encoders
Dobson 300 mm (12") f/5 Ultra Light GEN 2
Sky-Watcher Explorer-300PDS
Sky-Watcher Explorer-300PDS
Celestron CGX 925 HD – Le pack EdgeHD 9.25" sur monture équatoriale
Celestron CGX 925 HD - The EdgeHD 9.25" equatorial mount package
Skywatcher Explorer 130P EQ2
Skywatcher Explorer 130P EQ2
Skywatcher Skymax-127T OTA
Skywatcher Skymax-127T OTA
Sky-Watcher SKYMAX-150 Pro + EQ5 Pro
Sky-Watcher Explorer-130PS AZ-GTi
Monture JTW Trident GTR
JTW Trident GTR frame
Sky-Watcher EQ-AL55i PRO
Sky-Watcher EQ-AL55i PRO
Sky-Watcher AZ-GTi Wi-Fi Monture avec trépied
Sky-Watcher AZ-GTi Wi-Fi Tripod mount
Sky-Watcher STARQUEST DX
Sky-Watcher STARQUEST DX
Télescope Bresser Maksutov-Cassegrain  127/1900 sur monture à choix
Bresser Maksutov-Cassegrain 127/1900 telescope on a choice of mounts
Télescope K100 Klevtsov-Cassegrain
K100 Klevtsov-Cassegrain telescope
Sky-Watcher Explorer-150PDS (OTA) (f/5)
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field