Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Sky-Watcher Explorer-250PDS (OTA) (f/4.7)
Télescope Newton Discovery 50/200
Newton Discovery 50/200 telescope
Sky-Watcher Evolux-62ED
Sky-Watcher Evolux-62ED
Sky-Watcher 190 Maksutov-Newton
Télescope K100 Klevtsov-Cassegrain
K100 Klevtsov-Cassegrain telescope
Dobson 300 mm (12") f/5 Ultra Light GEN 2
Kit NextStar 8 (Télescope, monture, valise et batterie)
NextStar 8 kit (telescope, mount, case and battery)
Dwarf Mini
Dwarf Mini
Sky-Watcher Star Adventurer MINI Wi-Fi (SAM) (Pro-Pack)
Sky-Watcher EVOSTAR 102 EQ3-2
Sky-Watcher EVOSTAR 102 EQ3-2
Acuter Voyager MAK80-FAST
Acuter Voyager MAK80-FAST
Celestron NexStar 8SE
Celestron NexStar 8SE
Celestron RASA V2 202 mm (8")
Celestron RASA V2 202 mm (8")
Celestron RASA V2 360 mm (14")
Celestron RASA V2 360 mm (14")
Sky-Watcher Explorer-300PDS
Sky-Watcher Explorer-300PDS
Monture à fourche Paramount Taurus 400 avec encodeurs
Paramount Taurus 400 fork mount with encoders
Our new products
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX
Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX Field Corrector
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX
Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX Field Corrector
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Field corrector-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit 80ED & 80EDX
Esprit 80ED & 80EDX Sky-Watcher Field Corrector
Correcteur de Champ pour Sky-Watcher Evoguide 50ED
Field corrector for Sky-Watcher Evoguide 50ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-82ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-82ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-62ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-62ED
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer