Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Dobson Sky-Watcher Skyliner-250P Classic
Sky-Watcher SKYMAX-150 Pro + EQ5 Pro
Sky-Watcher Mercury-705 (AZ-3)
Sky-Watcher Mercury-705 (AZ-3)
Sky-Watcher Star Adventurer GTi Monture avec trépied et extension colonne
Sky-Watcher Star Adventurer GTi Tripod mount with column extension
Sky-Watcher Evostar 150 HEQ5-R PRO
Sky-Watcher EQ-AL55i PRO
Sky-Watcher EQ-AL55i PRO
Dobson de table StarSense 150mm avec pointage par smartphone
StarSense 150mm tabletop Dobson with smartphone pointing
Skywatcher STARQUEST DX102MC
Skywatcher STARQUEST DX102MC
Dobson 400 mm (16") f/4.5 Ultra Light GEN 2
Sky-Watcher WAVE-100i
Sky-Watcher WAVE-100i
Sky-Watcher SKYMAX-180 PRO HEQ-5 R PRO
Monture Pegasus NYX-101
Pegasus NYX-101 frame
Sky-Watcher Heritage-76
Sky-Watcher Heritage-76
Sky-Watcher WAVE-150i Tête de monture STRAINWAVE
Sky-Watcher WAVE-150i Mounting head STRAINWAVE
Sky-Watcher Skymax-150 PRO (f/12)
Télescope ACUTER Voyager MAK70 + monture 2D-MicroTune
ACUTER Voyager MAK70 telescope + 2D-MicroTune mount
Our new products
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX
Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX Field Corrector
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX
Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX Field Corrector
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Field corrector-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit 80ED & 80EDX
Esprit 80ED & 80EDX Sky-Watcher Field Corrector
Correcteur de Champ pour Sky-Watcher Evoguide 50ED
Field corrector for Sky-Watcher Evoguide 50ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-82ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-82ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-62ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-62ED
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer