Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Oculaire Celestron Luminos 82° 31mm
Celestron Luminos 82° 31mm eyepiece
Platine Vixen et Losmandy BIG pour AZEQ-5
Vixen and Losmandy BIG turntable for AZEQ-5
Explore Scientific 2" 100° - 20mm
Oculaire Morpheus 76° 4.5mm
Morpheus 76° 4.5mm eyepiece
Explore Scientific 1.25" 62° - 9 mm
Platine Vixen et Losmandy OBSERVATORY
Platinum Vixen and Losmandy OBSERVATORY
Lentille de Barlow Explore Scientific 5x en 1.25"
Barlow Explore Scientific 5x in 1.25" lens
Oculaire Celestron Luminos 82° 15mm
Celestron Luminos 82° 15mm eyepiece
Oculaire Celestron Luminos 82° 7mm
Celestron Luminos 82° 7mm eyepiece
Sky Quality Meter (SQM)
Sky Quality Meter (SQM)
Explore Scientific 2" 52° - 15 mm
Ultimate Powerbox V3
Ultimate Powerbox V3
Ordinateur EAGLE6 S pour télescope et l'astrophotographie
EAGLE6 S computer for telescope and astrophotography
Écran à flat GIOTTO  + moteur ALTO  185
GIOTTO flat screen + ALTO 185 motor
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX
Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX Field Corrector
Our new products
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX
Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX Field Corrector
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Field corrector-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit 80ED & 80EDX
Esprit 80ED & 80EDX Sky-Watcher Field Corrector
Correcteur de Champ pour Sky-Watcher Evoguide 50ED
Field corrector for Sky-Watcher Evoguide 50ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-82ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-82ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-62ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-62ED
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer