Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Tiroir pour filtres en 2" - M54
Drawer for 2" filters - M54
Oculaire Morpheus 76° 4.5mm
Morpheus 76° 4.5mm eyepiece
Explore Scientific 2" 52° - 30 mm
Colliers Primaluce 134mm PLUS
Primaluce 134mm PLUS clamps
Explore Scientific 1.25" 82° - 8.5mm
Résistance chauffante pour Ø 150mm
Heating element for Ø 150mm
Résistance chauffante pour Ø 280mm
Heating element for Ø 280mm
Platine Vixen et Losmandy BIG
Platinum Vixen and Losmandy BIG
Réducteur 0.8x APO103
Reducer 0.8x APO103
Kit de mise au point automatique pour FMA180 PRO
Autofocus kit for FMA180 PRO
Oculaire Celestron Luminos 82° 10mm
Celestron Luminos 82° 10mm eyepiece
Explore Scientific 2" 92° - 12mm
Platine de montage multi-usage pour Vixen Polarie U
Multi-purpose mounting plate for Vixen Polarie U
FlatMaster 250
FlatMaster 250
Explore Scientific 1.25" 82° - 6.5mm
Correcteur de Coma MPCC 2” pour Newton x1.0 (f/3-f/6)
Coma Corrector MPCC 2" for Newton x1.0 (f/3-f/6)
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field