Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Contrôleur Pegasus DewZap (2 résistances)
Pegasus DewZap controller (2 resistors)
Écran à flat GIOTTO  + moteur ALTO 120
GIOTTO flat screen + ALTO 120 motor
Roue à filtre Player One Phoenix 7x50mm
Player One Phoenix filter wheel 7x50mm
Tête binoculaire Baader MaxBright II avec malette rigide
Baader MaxBright II binocular head with hard case
FocusCube C6, C8, C9.25 Edge et RASA 8
FocusCube C6, C8, C9.25 Edge and RASA 8
Résistance chauffante pour Ø 450mm
Heating element for Ø 450mm
Explore Scientific 2" 82° - 18mm
Wanderer Eclipse — Capot motorisé ultra-léger
Wanderer Eclipse - Ultra-light motorized hood
Diviseur optique pour guidage hors-axe
Optical divider for off-axis guidance
Sky Quality Meter (SQM) - LU - DL
Motorisation ALTO-3L pour GIOTTO 560
ALTO-3L motorization for GIOTTO 560
Aplanisseurs de champs pour la 120APO
Field levelers for the 120APO
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX
Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX Field Corrector
Jeu complet d'oculaires Hyperion 68° de champ
Complete set of Hyperion 68° field of view eyepieces
Motorisation ALTO-3 pour GIOTTO  430
ALTO-3 motorization for GIOTTO 430
Wanderer Astro - Panneau à flats motorisé WandererCover V4-EC IR
Wanderer Astro - Motorized flap panel WandererCover V4-EC IR
Our new products
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX
Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX Field Corrector
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Field corrector-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit 80ED & 80EDX
Esprit 80ED & 80EDX Sky-Watcher Field Corrector
Correcteur de Champ pour Sky-Watcher Evoguide 50ED
Field corrector for Sky-Watcher Evoguide 50ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-82ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-82ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-62ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-62ED
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer