Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Écran à flat GIOTTO  + moteur ALTO  285
GIOTTO flat screen + ALTO 285 motor
Résistance chauffante pour Ø 60mm
Heating element for Ø 60mm
Oculaire Celestron Luminos 82° 15mm
Celestron Luminos 82° 15mm eyepiece
Colliers Primaluce 134mm PLUS
Primaluce 134mm PLUS clamps
Ordinateur EAGLE6 XTM pour télescope et l'astrophotographie
EAGLE6 XTM computer for telescope and astrophotography
Réhausseur pour SQA85/106
Riser for SQA85/106
Tiroir à filtres pour objectifs Nikon/Canon
Filter drawer for Nikon/Canon lenses
Platine Vixen et Losmandy BIG
Platinum Vixen and Losmandy BIG
Explore Scientific 2" 68° -  34 mm
Aplanisseurs de champs pour la 103APO
Field levelers for 103APO
Résistance chauffante pour Ø 120mm
Heating element for Ø 120mm
Alimentation 12V 10A - Connecteur DC XT60
Power supply 12V 10A - DC connector XT60
Tiroir à filtres Drawer mini pour filtres en 1.25" ou 2"
Drawer mini for 1.25" or 2" filters
Lampe frontale double éclairage pour photographie nocturne
Dual-light headlamp for night photography
Colliers Primaluce 140mm PLUS
Primaluce 140mm PLUS clamps
Écran à flat GIOTTO 150
GIOTTO 150 flat screen
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field