Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Oculaire Celestron Luminos 82° 31mm
Celestron Luminos 82° 31mm eyepiece
Aplanisseurs de champs pour la 140APO
Field levelers for 140APO
Sky Quality Meter (SQM) - LR
Sky Quality Meter (SQM) - LR
Explore Scientific 1.25" 82° - 8.8mm
Platine Vixen et Losmandy BIG pour EQ6
Vixen and Losmandy BIG turntable for EQ6
Ultimate Powerbox V3
Ultimate Powerbox V3
Réducteur 0.8x APO103
Reducer 0.8x APO103
Tiroir à filtres Drawer MAX pour filtres en 2"
Drawer MAX filter drawer for 2" filters
Réducteur / Correcteur 0.77x pour Esprit-120ED
0.77x Reducer / Corrector for Esprit-120ED
Diviseur optique ToupTek OAG-X (M48 ou M54)
ToupTek OAG-X optical splitter (M48 or M54)
Explore Scientific 1.25" 68° - 20 mm
Explore Scientific 2" 68° -  34 mm
Résistance chauffante pour Ø 150mm
Heating element for Ø 150mm
Aplanisseurs de champs pour la 185APO
Field levelers for 185APO
Explore Scientific 2" 100° - 20mm
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field