Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Réducteur de focale .7x pour C8 EdgeHD
.7x focal reducer for C8 EdgeHD
Aplanisseurs de champs pour la 185APO
Field levelers for 185APO
Jeu complet d'oculaires Hyperion 68° de champ
Complete set of Hyperion 68° field of view eyepieces
Réducteur / Correcteur 0.77x pour Esprit-150ED
0.77x Reducer / Corrector for Esprit-150ED
FocusCube Zero C14, C14 Edge ou RASA 14
FocusCube Zero C14, C14 Edge or RASA 14
Colliers Primaluce 105mm PLUS
Primaluce 105mm PLUS clamps
Oculaire Morpheus 76° 17.5mm
Morpheus 76° 17.5mm eyepiece
ESATTO 3.5" LP
ESATTO 3.5" LP
Alimentation 12V 2A  - Connecteur DC 2.1mm
Power supply 12V 2A - DC 2.1mm connector
Réducteur 0.76x 80PHQ
Reducer 0.76x 80PHQ
Explore Scientific 2" 52° - 20 mm
Sky Quality Meter (SQM) - L
Sky Quality Meter (SQM) - L
Diviseur optique Pegasus Indigo avec mise au point Hélicoïdale
Pegasus Indigo optical splitter with helical focus
Lentille de Barlow Explore Scientific 2x en 2"
Barlow Explore Scientific 2x in 2" lens
Explore Scientific 1.25" 62° - 5.5 mm
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field