Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO SynScan telescope: precision and Go-To technology
Thanks to its 127 mm, this telescope captures 55% more light than a 102 mm model, for brighter, more precise observations. Its long focal length of 1500 mm (f/11.81) is particularly well-suited to high-magnification observations, ideal for admiring lunar craters, Saturn's rings or Jupiter's atmospheric details.
High-performance optics for outstanding images
EQ3 PRO SynScan mount: automatic Go-To and comprehensive database
A compact, transportable and upgradeable telescope
Simplified observation and astrophotography
The telescope is supplied with two eyepieces of 10 mm and 20 mm, which enables magnifications of x150 and x75. The theoretical maximum magnification of x254 allows you to explore the finest details of luminous celestial objects.
A universal smartphone adapter is included, compatible with cameras from 54 to 90 mm wide. It makes it easy to capture images of the Moon and planets, ideal for sharing observations or getting started in astrophotography without complex equipment.
Technical specifications of the Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO SynScan
Features Detail
Optical type Maksutov-Cassegrain
Diameter 127 mm
Focal length 1500 mm
Focus report f/11.81
Magnifications supplied x75 / x150
Maximum magnification x254
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Eyepieces included 10 mm and 20 mm (1.25″)
Researcher red dot
Angled return 1.25″ / 31.7 mm
Frame EQ3 PRO SynScan™ Go-To
Database 42,900+ objects (Messier, NGC, IC)
Power supply 12V DC
Tripod Aluminium with accessory tray
Focusing By moving the primary mirror
Accessories included Universal smartphone adapter
Why choose the SKYMAX-127 EQ3 PRO SynScan?
Products in the same category
Celestron CGX 925 HD – Le pack EdgeHD 9.25" sur monture équatoriale
Celestron CGX 925 HD - The EdgeHD 9.25" equatorial mount package
Sky-Watcher AZ-EQ5-GT
Sky-Watcher AZ-EQ5-GT
Sky-Watcher Explorer-250PDS (OTA) (f/4.7)
Sky-Watcher SKYMAX-150 Fusion-120i
Lunette astronomique Capricorn-70 EQ-1
Capricorn-70 EQ-1 telescope
Monture iOptron CEM70
iOptron CEM70 mount
Ritchey-Chrétien TS-Optics GSO 8"
Ritchey-Chrétien TS-Optics GSO 8", 8", 8", 8".
Sky-Watcher AZ5 Deluxe (tête seul)
Sky-Watcher AZ5 Deluxe (head only)
Sky-Watcher Explorer-300PDS avec monture EQ6-R PRO
Sky-Watcher Explorer-300PDS with EQ6-R PRO mount
Télescope Skymax-90 EQ-1
Skymax-90 EQ-1 telescope
Sky-Watcher EVOSTAR 120 HEQ5-R PRO GoTo
Sky-Watcher Explorer-200P
Sky-Watcher Explorer-200P
Dobson Bresser Messier 12" (305mm)
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO
Skywatcher Skymax-102 OTA
Skywatcher Skymax-102 OTA
Sky-Watcher Star Adventurer GTi Tête de monture seule
Sky-Watcher Star Adventurer GTi Mounting head only
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field