Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Sky-Watcher Skymax 150 EQ5
Sky-Watcher Skymax 150 EQ5
Bresser Messier Maksutov-Cassegrain 152/1900 sur monture à choix
Bresser Messier Maksutov-Cassegrain 152/1900 on mount of your choice
Sky-Watcher Star Adventurer MINI Wi-Fi (SAM) (Pro-Pack)
Sky-Watcher Explorer-200P EQ5 Pro SynScan GoTo
Monture Acuter Traverse PRO Go-To
Acuter Traverse PRO Go-To mount
Monture JTW Trident GTS
JTW Trident GTS frame
Skywatcher STARQUEST-1145P
Skywatcher STARQUEST-1145P
Monture à fourche Paramount Taurus 400 avec encodeurs
Paramount Taurus 400 fork mount with encoders
Sky-Watcher Dobson Heritage-150P 6"
Dobson Bresser Messier 10" (254mm)
Sky-Watcher Skyhawk-1145P AZ-Go2
Dobson Bresser Messier 6" (152mm)
Skywatcher STARQUEST DX1026R
Skywatcher STARQUEST DX1026R
Celestron NexStar 6SE
Celestron NexStar 6SE
Sky-Watcher Explorer-200PDS (OTA) (f/5)
Sky-Watcher Quattro-250P (f/4)
Sky-Watcher Quattro-250P (f/4)
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field