Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Explore Scientific 1.25" 68° - 24 mm
Explore Scientific 2" 52° - 15 mm
Platine Vixen et Losmandy BIG
Platinum Vixen and Losmandy BIG
Colliers Primaluce 80mm PLUS
Primaluce 80mm PLUS clamps
Explore Scientific 2" 120° - 9mm
Filtre anti-pollution lumineuse MSM – Verre didyme pour la photographie nocturne
MSM light pollution filter - Didyme glass for night photography
ToupTek StellaVita - ordinateur de bord universel
ToupTek StellaVita - universal on-board computer
Adaptateur pour passer M42 vers M48 pour FMA 180
M42 to M48 adapter for FMA 180
Réducteur Full-Frame 61EDPHIII f/4.4
Reducer Full-Frame 61EDPHIII f/4.4
Réducteur / Correcteur 0.77x pour Esprit-120ED
0.77x Reducer / Corrector for Esprit-120ED
Colliers Primaluce 180mm PLUS
Primaluce 180mm PLUS clamps
Diviseur optique Pegasus Indigo
Pegasus Indigo optical splitter
Explore Scientific 1.25" 82° - 4.7mm
Oculaire Celestron Luminos 82° 15mm
Celestron Luminos 82° 15mm eyepiece
Lentille de Barlow Explore Scientific 2x en 1.25"
Barlow Explore Scientific 2x in 1.25" lens
Écran à flat GIOTTO 560
GIOTTO 560 flat screen
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field