Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Uranus Meteo Sensor (Météo locale et mesures du ciel)
Uranus Meteo Sensor (Local weather and sky measurements)
Adaptateur M54/M48 pour Nikon Z (backfocus de 39mm)
M54/M48 adapter for Nikon Z (39mm backfocus)
Colliers Primaluce 140mm PLUS
Primaluce 140mm PLUS clamps
Base de nivellement MSM à réglage fin ±5°, tête de trépied, base pour appareil photo avec vis 3/8"
MSM levelling base with fine adjustment ±5°, tripod head, camera base with 3/8" screws"
Colliers Primaluce 125mm PLUS
Primaluce 125mm PLUS clamps
Roue à filtre Player One Phoenix 7x2"
Player One Phoenix 7x2" filter wheel
Motorisation ALTO-3 pour GIOTTO  430
ALTO-3 motorization for GIOTTO 430
Aplanisseurs de champs pour la 140APO
Field levelers for 140APO
Correcteur de coma 2" pour Newton x0.95 (f/3 à f/6)
2" coma corrector for Newton x0.95 (f/3 to f/6)
Explore Scientific 2" 62° - 32 mm
Explore Scientific 2" 100° - 9mm
Oculaire Celestron Luminos 82° 15mm
Celestron Luminos 82° 15mm eyepiece
Tête Binoculaire Mark V
Mark V Binocular Head
Réducteur 0.7x FRA400/500
Gearbox 0.7x FRA400/500
Sky Quality Meter (SQM) - LE
Sky Quality Meter (SQM) - LE
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field