Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Ordinateur EAGLE6 pour télescope et l'astrophotographie
EAGLE6 computer for telescope and astrophotography
Réducteur 0.6x APO103
Reducer 0.6x APO103
ToupTek StellaVita - ordinateur de bord universel
ToupTek StellaVita - universal on-board computer
Aplanisseur de champ full frame pour 61EDPHIII
Full frame field flattener for 61EDPHIII
Alimentation 12V 2A  - Connecteur DC 2.1mm
Power supply 12V 2A - DC 2.1mm connector
Roue à filtre Player One Phoenix 7x50mm
Player One Phoenix filter wheel 7x50mm
Porte-oculaire FeatherTouch 1.25" pour Dobson ES et Lunt LS60/80T (livré avec adaptateur)
FeatherTouch 1.25" eyepiece holder for Dobson ES and Lunt LS60/80T (supplied with adapter)
Réducteur / Correcteur 0.77x pour Esprit-120ED
0.77x Reducer / Corrector for Esprit-120ED
Réducteur 0.75x 65PHQ
Reducer 0.75x 65PHQ
Correcteur de Coma MPCC 2” pour Newton x1.0 (f/3-f/6)
Coma Corrector MPCC 2" for Newton x1.0 (f/3-f/6)
Réhausseur pour SQA85/106
Riser for SQA85/106
Explore Scientific 2" 68° - 28 mm
Pocket Powerbox Advance (Gen2)
Pocket Powerbox Advance (Gen2)
Explore Scientific 1.25" 82° - 11mm
Écran à flat GIOTTO 255
GIOTTO 255 flat screen
Alimentation 12V 10A - Connecteur DC 2.5mm
12V 10A power supply - DC 2.5mm connector
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field