Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED: Compact high-performance ED guide scope
Visit Sky-Watcher EVOGUIDE-50ED is a compact, high-end guide telescope specially designed for astrophotography, precision autoguiding and wide-field observations. Thanks to its ED objective using a glass element Ohara S-FPL53, It offers excellent chromatic correction and perfectly sharp, fine stars. With its 50 mm diameter, 242 mm focal length and fast focal ratio of f/4.8, This guide scope is ideal for long exposures requiring precise, reliable tracking.
The bezel is equipped with a precision helical eyepiece holder compatible with 1.25” format accessories. This focusing system offers great fluidity and excellent precision, particularly useful for the fine adjustments required in astrophotography. The presence of a thread T2 also enables direct connection of many compatible astronomical cameras and stills cameras.
To ensure perfect alignment with the main tube, the EVOGUIDE-50ED is supplied with adjustable collimation rings equipped with three nylon-tipped screws. This system enables precise adjustment of the guide bezel's orientation for optimum tracking. Sky-Watcher also supplies a 45 mm dovetail bar, a thread 1/4”-20 compatible with photo tripods, as well as a mini finder mount for quick installation on a standard base.
Technical specifications
Features Detail
Brand Sky-Watcher
Model EVOGUIDE-50ED
Type ED doublet guide telescope
Diameter 50 mm
Focal length 242 mm
Focus report f/4.8
Optics ED doublet with Ohara S-FPL53 lens
Lens holder 1.25” helical”
Camera connection T2 thread
Assembly 45 mm dovetail + 1/4”-20 thread
Setting Collimation rings with nylon screws
Use Autoguiding, astrophotography, wide field
Recommended maximum magnification 100x
Products in the same category
Sky Quality Meter (SQM) - LU - DL
Wanderer ETA M54 — Correcteur de tilt électronique ultra-fin
Wanderer ETA M54 - Ultra-slim electronic tilt corrector
Explore Scientific 1.25" 62° - 14 mm
Colliers Primaluce 180mm PLUS
Primaluce 180mm PLUS clamps
Colliers Primaluce 115mm PLUS
Primaluce 115mm PLUS clamps
Pegasus Prodigy
Pegasus Prodigy
Réducteur 0.76x 80PHQ
Reducer 0.76x 80PHQ
Réducteur de focale .7x C14 EdgeHD
.7x C14 EdgeHD focal reducer
Adaptateur M54/M48 pour Sony E (backfocus de 37mm)
M54/M48 adapter for Sony E (37mm backfocus)
Écran à flat GIOTTO 320
GIOTTO 320 flat panel display
Explore Scientific 2" 52° - 40 mm
Aplanisseurs de champs pour la 103APO
Field levelers for 103APO
Motorisation ALTO-1 pour GIOTTO (120 à 220)
ALTO-1 motorization for GIOTTO (120 to 220)
Lentille de Barlow Explore Scientific 2x en 2"
Barlow Explore Scientific 2x in 2" lens
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit 80ED & 80EDX
Esprit 80ED & 80EDX Sky-Watcher Field Corrector
Motorisation ALTO-3 pour GIOTTO  430
ALTO-3 motorization for GIOTTO 430
Our new products
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX
Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX Field Corrector
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX
Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX Field Corrector
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Field corrector-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Correcteur de Champ pour Sky-Watcher Evoguide 50ED
Field corrector for Sky-Watcher Evoguide 50ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-82ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-82ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-62ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-62ED
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer