Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Sky-Watcher EVOSTAR 120 HEQ5-R PRO GoTo
BRESSER Messier MC-152/2250 EXOS-2 PMC-Eight GoTo
DWARF 3 - Smart télescope ultra polyvalent
DWARF 3 - Ultra-versatile smart telescope
Sky-Watcher WAVE-100i
Sky-Watcher WAVE-100i
Sky-Watcher EQ8-R PRO Monture avec trépied à colonne
Sky-Watcher EQ8-R PRO Mount with column tripod
Télescope Newton 114/500 AZ-GTe
Newton 114/500 AZ-GTe telescope
iOptron SkyGuider Pro
iOptron SkyGuider Pro
Skywatcher Explorer 250PDS + EQ6-R PRO
GM1000 HPS EP (Enhanced Performance)
Monture harmonique iOptron AZ/EQ HAE43B avec iMate
iOptron AZ/EQ HAE43B harmonic mount with iMate
Sky-Watcher EXPLORER 130P AZ-Go2 WiFi
Sky-Watcher EQ5
Sky-Watcher EQ5
Sky-Watcher AGTiX Wi-Fi Tête de monture azimutale double
Sky-Watcher AGTiX Wi-Fi Dual azimuth mount head
Kit de contrepoids inox Sky-Watcher pour montures WAVE-100i & WAVE-150i
Sky-Watcher stainless steel counterweight kit for WAVE-100i & WAVE-150i mounts
Sky-Watcher Skyliner-150P Classic Télescope Dobson parabolique de 150 mm (6") — Prix promotionnel
Sky-Watcher Skyliner-150P Classic 150 mm (6") Dobson parabolic telescope - Promotional price
Our new products
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX
Sky-Watcher Esprit-150ED & 150EDX Field Corrector
Correcteur de Champ Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX
Sky-Watcher Esprit-120ED & 120EDX Field Corrector
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Field corrector-Sky-Watcher Esprit-100ED & 100EDX
Correcteur de Champ-Sky-Watcher Esprit 80ED & 80EDX
Esprit 80ED & 80EDX Sky-Watcher Field Corrector
Correcteur de Champ pour Sky-Watcher Evoguide 50ED
Field corrector for Sky-Watcher Evoguide 50ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-82ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-82ED
Correcteur / Réducteur 0.9x pour Sky-Watcher Evolux-62ED
0.9x corrector / reducer for Sky-Watcher Evolux-62ED
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer