Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Monture équatoriale Pegasus NYX-88
Pegasus NYX-88 equatorial frame
Monture équatoriale GM 3000 HPS 10Micron
GM 3000 HPS 10Micron equatorial mount
Sky-Watcher AZ-EQ6GT Monture Go-To
Sky-Watcher AZ-EQ6GT Go-To mount
Astrographe Newton Askar 130mm HNT-AL f/2.8
Newton Askar Astrograph 130mm HNT-AL f/2.8
Monture Avalon M-Zero HQ Bluetooth avec trépied
Avalon M-Zero HQ Bluetooth mount with tripod
Sky-Watcher Explorer-300PDS avec monture EQ6-R PRO
Sky-Watcher Explorer-300PDS with EQ6-R PRO mount
Schmidt-Cassegrain C14 EdgeHD 360mm (14")
Sky-Watcher HAC125DX + Monture EQ-AL55i PRO
Sky-Watcher HAC125DX + EQ-AL55i PRO mount
Skywatcher STARQUEST DX127MC
Skywatcher STARQUEST DX127MC
Sky-Watcher AZ-EQ5-GT
Sky-Watcher AZ-EQ5-GT
Sky-Watcher Fusion-120i
Sky-Watcher Fusion-120i
Vixen VC200L 2 "VISAC" (Cassegrain asphérique de sixième ordre)
Vixen VC200L 2 "VISAC" (Sixth-order aspherical breakgrain)
Dobson Explore Scientific 254 mm f/5 Ultra Light GEN 2
Sky-Watcher EQ-2
Sky-Watcher EQ-2
Sky-Watcher SolarQuest  Go-To solaire avec trépied
Sky-Watcher SolarQuest Go-To solar with tripod
Monture JTW Trident GTS
JTW Trident GTS frame
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field