Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Sky-Watcher Evostar 150 HEQ5-R PRO
Sky-Watcher EQ8-R PRO (Tête)
Sky-Watcher EQ8-R PRO (Head)
Monture JTW Trident GTS
JTW Trident GTS frame
Sky-Watcher SKYTEE-2 (sans trépied)
Sky-Watcher SKYTEE-2 (without tripod)
Monture harmonique iOptron AZ/EQ HAE43B avec iMate
iOptron AZ/EQ HAE43B harmonic mount with iMate
Sky-Watcher STARQUEST DX
Sky-Watcher STARQUEST DX
Monture EQ6-R PRO
EQ6-R PRO mount
Sky-Watcher AZ5 Deluxe
Sky-Watcher AZ5 Deluxe
Kit NextStar 4  (Télescope, monture, valise et batterie)
NextStar 4 kit (telescope, mount, case and battery)
Sky-Watcher Explorer-150P EQ3 PRO SynScan
Skywatcher Explorer 130M Motorisé
Skywatcher Explorer 130M Motorized
iOptron HAE29C-EC AZ/EQ dual SWG
Skywatcher STARQUEST DX1026R
Skywatcher STARQUEST DX1026R
Sky-Watcher EQ5 PRO
Sky-Watcher EQ5 PRO
Télescope Newton Discovery 50/200
Newton Discovery 50/200 telescope
Skywatcher Explorer 130P EQ2
Skywatcher Explorer 130P EQ2
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field