Skywatcher STARQUEST-1145P
In stock with supplier
Free delivery against signature
Easy, free returns
Skywatcher STARQUEST-1145P: high-performance Newton telescope with precise equatorial mount
High-quality parabolic optics
STARQUEST-1145P is equipped with a parabolic primary mirror of 114 mm diameter, The parabolic design ensures sharp, high-contrast images. Unlike spherical mirrors, the parabolic design reduces optical aberrations and ensures greater precision, especially at high magnification.
Its treatment RAQ™ (Radiant Aluminum Quartz) offers up to 94 % reflectivity, This telescope's high quality, high-precision coating ensures excellent light transmission and enhanced durability. With a focal length of 500 mm (f/4.4), this telescope offers an ideal wide field of view:
  • the Moon with a high level of detail
  • bright planets
  • nebulae and galaxies
  • star clusters
Its light-gathering capacity is 125 % greater than that of a 76 mm telescope, for brighter, more detailed images.
Stable and precise STARQUEST equatorial mount
Lightweight, portable design
Complete accessories for immediate use
This telescope comes with everything you need to get started right away:
  • two eyepieces (10 mm and 20 mm) offering x25 and x50 magnifications
  • a red dot finder for easy object location
  • a universal smartphone adapter for capturing your observations
Performance and versatility
Technical data table
Features Detail
Optical type Newton (parabolic mirror)
Diameter 114 mm
Focal length 500 mm
Focus report f/4.4
Optical treatment RAQ™ (94% reflectivity)
Frame Equatorial STARQUEST
Load capacity 3 kg
Magnifications supplied x25 and x50
Max. magnification x228
Accessories included 10 mm & 20 mm eyepieces, red dot finder, smartphone adapter
Tripod Adjustable aluminum with tray
Conclusion
Products in the same category
Sky-Watcher EXPLORER 130P AZ-Go2 WiFi
Sky-Watcher SKYMAX-150 Fusion-120i
Sky-Watcher EQ8-Rh PRO Monture avec trépied
Sky-Watcher EQ8-Rh PRO Tripod mount
Celestron CGX 925 HD – Le pack EdgeHD 9.25" sur monture équatoriale
Celestron CGX 925 HD - The EdgeHD 9.25" equatorial mount package
Dobson Explore Scientific 254 mm f/5 Ultra Light GEN 2
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3-2
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3-2
Sky-Watcher Evolux-62ED
Sky-Watcher Evolux-62ED
Move Shoot Move - Monture ultra portable Nomad Star Tracker
Move Shoot Move - Nomad Star Tracker ultra-portable mount
Celestron NexStar 8SE
Celestron NexStar 8SE
Schmidt-Cassegrain C11 EdgeHD 280mm (11")
Monture harmonique iOptron AZ/EQ HAE43C
iOptron AZ/EQ HAE43C harmonic mount
Sky-Watcher EVOSTAR 120 EQ-5
Sky-Watcher EVOSTAR 120 EQ-5
Sky-Watcher Explorer-200P
Sky-Watcher Explorer-200P
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO
Sky-Watcher SKYMAX-127 EQ3 PRO
Monture iOptron CEM70
iOptron CEM70 mount
Sky-Watcher Skyliner-350P FlexTube SynScan Go-To
Our new products
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 60F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 91F 0.75× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 111F 0.74× Reducer
Askar 131F 0.74× Réducteur Correcteur
Askar 131F 0.74× Reducer Corrector
Askar 131F Flat-Field
Askar 131F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field
Askar 60F Flat-Field